Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Aktualności


Kategoria: Aktualności

Rada Miejska w Brzeszczach Uchwałą NR XXXIII/331/13 z dnia 1 października 2013 r. podjęła decyzję o przekazaniu naszej Fundacji w użytkowanie na okres 25 lat części terenu po byłym podobozie Jawischowitz, filii KL Auschwitz-Birkenau.

Przekazany teren, stanowi część Parku Miejskiego w Brzeszczach, na którym zachowały się oryginalne obiekty byłej infrastruktury obozowej tj. latarnia oraz budynek łaźni. Znajdują się one w swych pierwotnych lokalizacjach z okresu działalności obozu, co istotnie wpływa na ich unikatowy oraz poznawczy charakter dla historii funkcjonowania podobozu Jawischowitz. W sąsiedztwie latarni są zlokalizowane repliki dwóch figur górników, których oryginały znajdują się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wspomniane oryginały wykonał więzień podobozu pochodzenia żydowskiego Jakub Markiel (Jacques Markiel). Markiel urodził się w Łodzi w 1911 r. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dalszą naukę kontynuował w Paryżu gdzie zastała go wojna. W 1943 r. po aresztowaniu zostaje przewieziony do KL Auschwitz, a następnie skierowany do pracy w kopalni podobozu Jawischowitz. Dzięki plastycznym zdolnościom zwolniono go z pracy w kopalni, na rzecz robót o charakterze artystycznym. Wykonywał on rozmaite elementy dekoracyjne obozu w tym wspomniane rzeźby oraz przedmioty ozdobne dla esesmanów i współwięźniów.        

W ramach swojej działalności Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau zamierza chronić to wyjątkowe miejsce oraz przybliżać jego historię. Przekazany teren Fundacja będzie użytkować w ramach swojej statutowej działalności oraz zgodnie z przepisami jakie obowiązują administratora terenu. Obecnie czekamy na podpisanie aktu notarialnego, na  którego podstawie zostanie nam przekazany powyższy teren.

Władze Fundacji składają  podziękowania dla Rady Miejskiej na ręce jej Przewodniczącego oraz Włodarza Gminy Brzeszcze za podjęcie z naszą Fundacją współpracy oraz okazane zaufanie.

fpmp_006.JPGfpmp_004.JPGfpmp_007.JPGfpmp_005.JPGfpmp_009.jpgfpmp_008.jpg