Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności.
Slide 1

Wersja językowa

Wesprzyj fundację

Wspierając Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, pomagasz nam ocalić od zapomnienia miejsca oraz artefakty, pozostałości po działalności kompleksu KL Auschwitz. Wspólna praca i pomoc pozwoli zachować niemych świadków tych tragicznych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.

czytaj więcej

Miejsca pamięci


GPS N 50.00592 E 19.15667

Zwiedzanie obiektu możliwe jedynie po wcześniejszym skorzystaniu z formularza kontaktowego na naszej stronie

Powstanie podobozu w Budach i Borze, tak jak w wielu innych przypadkach, poprzedziło wysiedlenie ludności miejscowej. Cała akcja odbyła się w marcu 1941 r. Mieszkańcy, którym nie pozwolono zabrać żadnego mienia, w większości trafili do Generalnej Guberni. Jedynie górnicy i kolejarze osiedlili się w wioskach sąsiadujących.

Czytaj więcej: Budy - Bór

Oddalona od Oświęcimia o pięć kilometrów wieś Pławy. W marcu 1941 r. jej mieszkańców wysiedlono, a ich domy zostały przeznaczone do rozbiórki. Od kwietnia zaczęto przyprowadzać na teren wsi komando więźniów. Pracowali przy odwodnieniu pól i łąk. Od czerwca codziennie około 400 więźniów zajmowało się niwelowaniem terenu, budową dróg oraz odzyskiem materiałów budowlanych z rozbiórki gospodarstw wysiedlonych mieszkańców. W lutym 1942 r. zapadła decyzja  o utworzeniu we wsi gospodarstwa  specjalizującego się w hodowli bydła i koni. Podlegało jednemu z komand Auschwitz.

Czytaj więcej: Pławy

GPS N 49.97283 E 19.13755 (PARKING N 49.97297 E 19.13992)

Zwiedzanie obiektu możliwe wyłacznie po wcześniejszym skorzystaniu z formularza kontaktowego na naszej stronie

Wraz z wybuchem wojny na produkcję zbrojeniową Niemiec przestawił się cały przemysł. Jednym z najistotniejszych elementów tej machiny byli ludzie. Powoływani do służby wojskowej, nie mogli dalej pracować na rzecz przemysłu. Władze Rzeszy, by niwelować te niedobory, angażowały robotników przymusowych, a w następnej kolejności więźniów obozów koncentracyjnych.

Czytaj więcej: Jawischowitz

W kwietniu 1941 r. wysiedlono mieszkańców Rajska. Mogli oni zabrać ze sobą jedynie 25 kg dobytku, pozostałe sprzęty oraz inwentarz żywy musieli pozostawić. Większość trafiła do Generalnego Gubernatorstwa, a część osiedlono na prawy brzeg Soły.

Opustoszałe zabudowania zostały rozebrane przez więźniów doprowadzanych z Oświęcimia. Władze obozu podjęły decyzję, że w Rajsku będzie prowadzona uprawa roślin ogrodniczych, jako uzupełnienie dla istniejącego już zakładu w Oświęcimiu. Część więźniów z tego zakładu ogrodniczego skierowano do pracy w Rajsku.

Czytaj więcej: Raisko

Na powstanie podobozu Monowitz bezpośredni wpływ miała decyzja władz koncernu chemicznego IG Farbenindustrie A.G. ze stycznia 1941 r. o budowie w pobliżu Oświęcimia oraz wsi Dwory i Monowice fabryki kauczuku syntetycznego i paliw płynnych.

Węgiel kamienny miały zapewnić pobliskie kopalnie w Jawiszowicach, Libiążu i Jaworznie, wodę gwarantowała Wisła, wapń - kopalnia w Krzeszowicach, sól - kopalnia w Wieliczce. Istniejąca sieć linii kolejowych umożliwiała szybki transport z i do fabryki. Atutem było także to, że w momencie podjęcia decyzji o budowie, obszar ten znajdowała się poza zasięgiem bombowców alianckich.

Czytaj więcej: Monowitz

Na początku kwietnia 1941 r. władze niemieckie przystąpiły do wysiedlenia mieszkańców wsi Harmęże. Musieli pozostawić sprzęt gospodarczy, który następnie trafił do obozu w Oświęcimiu. Na terenie wsi założono fermę hodowli drobiu oraz przejęto pobliskie stawy, które należały do Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz Gustawa Zwillinga, właściciela tamtejszego majątku.

Czytaj więcej: Harmense

Więcej artykułów…

  1. Bobrek
  2. Babitz